Schedule

IMG_3860

2018 Rutgers Symphonic Wind Band and Chamber Music Camp Schedule

Sunday – Friday       July 8 – 13, 2018

Abbreviation Key:

  • NMC– Nicholas Music Center stage
  • RHL– Rehearsal Hall
  • MMB – Marryott Music Building; MMB rooms 01-10 located in the basement; MMB rooms 100-118 located on the first floor; MMB rooms 200-211 located on the second floor
  • AX– Music Annex; rooms 002 and 005 located in the basement
  • SCH – Shindell Choral Hall; located on the first floor of the Robert E. Mortensen Hall
  • SRH– Schare Recital Hall; located on the second floor of the Marryott Music Building

BELOW IS THE SCHEDULE FROM 2017- 2018 SCHEDULE TBD

Sunday, June 25

2:00 pm               Resident Campers Check in – Voorhees Residence Hall
3:00 pm               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza
3:30 pm               Welcome Meeting for all students and counselors – Shindell Choral Hall

4:00 pm               Seating Auditions

  • Brass – SCH
  • Clarinets and Saxophones – MMB 109
  • Oboes and Bassoons – MMB 118
  • Flutes – SRH
  • Percussion – RHL 104

5:30 pm               Pizza Party – Bettenbender Plaza or RHL 104 (if it rains)

6:30 pm               Commuters dismissed

8:30 pm               Resident Campers Meeting – Voorhees Residence Hall

10:30 pm            Lights out

Monday, June 26

6:30 am               Residents Wake Up Call

7:15 am               Breakfast for Residents – Nielsen Dining Hall

8:00 am               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza

8:30 am               Honors Wind Symphony Rehearsal – NMC (Bott)

8:30 am               Symphonic Band sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

 

10:20 am            BREAK

10:30 am            Honors Wind Symphony Sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:30 am            Symphonic Band Rehearsal – NMC (Nichols)

12:30 pm            LUNCH – Bettenbender Plaza

1:15 pm               Masterclasses- TBD

  • Horn – NMC (TBD)
  • Trombone – SRH (TBD)
  • Oboe – Bauer Music Room (TBD)
  • Bassoon – MMB 109 (TBD)
  • Percussion – RHL 104 (Tompkins)

1:15 pm               Elective

  • Beginning Conducting – SCH (Bott)

1:15 pm               Private Lessons

2:30 pm               BREAK

2:45 pm               High School Chamber Music

  • Chamber Music Ensemble #1 – Percussion – NMC
  • Chamber Music Ensemble #2 – Mixed Woodwinds I – MMB 118
  • Chamber Music Ensemble #3 – Mixed Woodwinds II – MMB Practice Room 003
  • Chamber Music Ensemble #4 – Flute Choir – MMB 207
  • Chamber Music Ensemble #5 – Oboe Duet – AX 005
  • Chamber Music Ensemble #6 – Bassoon Trio – AX 002
  • Chamber Music Ensemble #7 – Brass Quartet – MMB 109
  • Chamber Music Ensemble #8 – Tuba Quartet – MMB 113
  • Chamber Music Ensemble #9 – Trumpet Quartet – SRH
  • Chamber Music Ensemble #10 – Brass – MMB 115

2:45 pm               Middle School Sectionals

  • Woodwinds –  SCH (Nix)
  • Brass – RHL 104 (Sharoff)
  • Percussion – NMC (Monaghan)

4:00 pm               Faculty Recital Rehearsal – SCH

4:30 pm               Band Rehearsals – NMC and RHL 104

5:30 pm               Commuters Dismissed

5:30 pm               Residents Dinner – Nielsen Dining Hall

7:00 pm               Faculty Recital (Open to campers, friends, and family!) – SCH

10:30 pm            Lights out

Tuesday, June 27

6:30 am               Residents Wake Up Call

7:15 am               Breakfast for Residents – Nielsen Dining Hall

8:00 am               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza

8:30 am               Honors Wind Symphony Rehearsal – NMC (Bott)

8:30 am               Symphonic Band sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:20 am            BREAK

10:30 am            Honors Wind Symphony Sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:30 am            Symphonic Band Rehearsal – NMC (Nichols)

12:30 pm            LUNCH – Bettenbender Plaza

1:15 pm               Masterclasses – TBD

  • Horn – NMC (TBD)
  • Trombone – SRH (TBD)
  • Oboe – Bauer Music Room (TBD)
  • Bassoon – MMB 109 (TBD)
  • Flute – RHL 104 (TBD)

1:15 pm               Elective

  • Music Theory – Symphonic Band – SCH (Bott)
  • Wind Literature – Honors Wind Symphony – SRH (Nichols)

1:15 pm               Private Lessons

2:30 pm               BREAK

2:45 pm               High School Chamber Music

  • Chamber Music Ensemble #1 – Percussion – NMC
  • Chamber Music Ensemble #2 – Mixed Woodwinds I – MMB 118
  • Chamber Music Ensemble #3 – Mixed Woodwinds II – MMB Practice Room 003
  • Chamber Music Ensemble #4 – Flute Choir – MMB 207
  • Chamber Music Ensemble #5 – Oboe Duet – AX 005
  • Chamber Music Ensemble #6 – Bassoon Trio – AX 002
  • Chamber Music Ensemble #7 – Brass Quartet – MMB 109
  • Chamber Music Ensemble #8 – Tuba Quartet – MMB 113
  • Chamber Music Ensemble #9 – Trumpet Quartet – SRH
  • Chamber Music Ensemble #10 – Brass – MMB 115

2:45 pm               Middle School Sectionals

  • Woodwinds –  SCH (Nix)
  • Brass – RHL 104 (Sharoff)
  • Percussion – NMC (Monaghan)

4:00 pm               Apprentice Recital Rehearsal – SCH

4:30 pm               Band Rehearsals – NMC and RHL 104

5:30 pm               Commuters Dismissed

5:30 pm               Residents Dinner – Nielsen Dining Hall

7:00 pm               Apprentice Recital (Open to campers, friends, and family!) – SCH

10:30 pm            Lights out

Wednesday, June 28

6:30 am               Residents Wake Up Call

7:15 am               Breakfast for Residents – Nielsen Dining Hall

8:00 am               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza

8:30 am               Honors Wind Symphony Rehearsal – NMC (Bott)

8:30 am               Symphonic Band sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:20 am            BREAK

10:30 am            Honors Wind Symphony Sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:30 am            Symphonic Band Rehearsal – NMC (Nichols)

12:30 pm            LUNCH – Bettenbender Plaza

1:15 pm               Clinics presented by members of the Eastern Wind Symphony

  • Flutes – MMB 109
  • Oboes – AX 005
  • Bassoons – AX 002
  • Clarinets – MMB 118
  • Saxophones – MMB 207
  • Horns – MMB 115
  • Trumpets – MMB 108
  • Trombones – MMB 107
  • Euphonium/Tuba – MMB 109
  • Percussion – SCH

2:30 pm               BREAK

2:45 pm               High School Chamber Music

  • Chamber Music Ensemble #1 – Percussion – NMC
  • Chamber Music Ensemble #2 – Mixed Woodwinds I – MMB 118
  • Chamber Music Ensemble #3 – Mixed Woodwinds II – MMB Practice Room 003
  • Chamber Music Ensemble #4 – Flute Choir – MMB 207
  • Chamber Music Ensemble #5 – Oboe Duet – AX 005
  • Chamber Music Ensemble #6 – Bassoon Trio – AX 002
  • Chamber Music Ensemble #7 – Brass Quartet – MMB 109
  • Chamber Music Ensemble #8 – Tuba Quartet – MMB 113
  • Chamber Music Ensemble #9 – Trumpet Quartet – SRH
  • Chamber Music Ensemble #10 – Brass – MMB 115

2:45 pm               Middle School Sectionals

  • Woodwinds –  SCH (Nix)
  • Brass – RHL 104 (Sharoff)
  • Percussion – NMC (Monaghan)

4:30 pm               Band Rehearsals – NMC

5:00 pm               Eastern Wind Symphony Rehearsal – NMC

5:30 pm               Residents Dinner – Nielsen Dining Hall

7:00 pm               Eastern Wind Symphony Concert – NMC (Open to campers, friends, and family!)

10:30 pm            Lights out

Thursday, June 29

6:30 am               Residents Wake Up Call

7:15 am               Breakfast for Residents – Nielsen Dining Hall

8:00 am               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza

8:30 am               Honors Wind Symphony Rehearsal – NMC (Bott)

8:30 am               Symphonic Band sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:20 am            BREAK

10:30 am            Honors Wind Symphony Sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:30 am            Symphonic Band Rehearsal – NMC (Nichols)

12:30 pm            LUNCH – Bettenbender Plaza

1:15 pm               Masterclasses – TBD

  • Horn – NMC (TBD)
  • Trombone – SRH (TBD)
  • Oboe – Bauer Music Room (TBD)
  • Bassoon – MMB 109 (TBD)
  • Flute – RHL 104 (TBD)

1:15 pm               Elective

  • Music Theory – Symphonic Band – SCH (Bott)
  • Wind Literature – Honors Wind Symphony – SRH (Nichols)

1:15 pm               Private Lessons

2:30 pm               BREAK

2:45 pm               High School Chamber Music

  • Chamber Music Ensemble #1 – Percussion – NMC
  • Chamber Music Ensemble #2 – Mixed Woodwinds I – MMB 118
  • Chamber Music Ensemble #3 – Mixed Woodwinds II – MMB Practice Room 003
  • Chamber Music Ensemble #4 – Flute Choir – MMB 207
  • Chamber Music Ensemble #5 – Oboe Duet – AX 005
  • Chamber Music Ensemble #6 – Bassoon Trio – AX 002
  • Chamber Music Ensemble #7 – Brass Quartet – MMB 109
  • Chamber Music Ensemble #8 – Tuba Quartet – MMB 113
  • Chamber Music Ensemble #9 – Trumpet Quartet – SRH
  • Chamber Music Ensemble #10 – Brass – MMB 115

2:45 pm               Middle School Sectionals

  • Woodwinds –  SCH (Nix)
  • Brass – RHL 104 (Sharoff)
  • Percussion – NMC (Monaghan)

4:00 pm               Apprentice Recital Rehearsal – SCH

4:30 pm               Band Rehearsals – NMC and RHL 104

5:30 pm               Commuters Dismissed 5:30 p.m. – BBQ/ picnic – Bettenbender Plaza (Residents only; commuters may purchase BBQ in advance of the start of camp, contact summercamp@mgsa.rutgers.edu for more information.)

7:00 pm               “Fun Night” – TBA

10:30 pm            Lights out

Friday, June 30

6:30 am               Residents Wake Up Call

7:15 am               Breakfast for Residents – Nielsen Dining Hall

8:00 am               Commuter Check-In – Bettenbender Plaza

8:30 am               Honors Wind Symphony Rehearsal – NMC (Bott)

8:30 am               Symphonic Band sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:20 am            BREAK

10:30 am            Honors Wind Symphony Sectionals

  • Flutes – MMB 207 (Tu)
  • Oboes – AX 005 (Banholzer)
  • Bassoons – AX 002 (Wickman)
  • Clarinets – MMB 118 (Hurd)
  • Saxophones – MMB 108 (Cohen)
  • Horns – MMB 115 (Peel)
  • Trumpets – SRH ( Boulton)
  • Trombones – MMB 107 (Busuito)
  • Euphonium – MMB 109 (VanderWeele)
  • Tuba – MMB 113 (Conrad)
  • Percussion – SCH (Saleh)

10:30 am            Symphonic Band Rehearsal – NMC (Nichols)

12:30 pm            LUNCH – Bettenbender Plaza

1:15 pm               Masterclasses – TBD

  • Trombone – SRH (TBD)
  • Bassoon – MMB 109 (TBD)
  • Flute – RHL 104 (TBD)
  • Clarinet – Bauer Music Room (Dr. Maureen Hause Hurd)

1:15 pm               Elective

  • World of Percussion – RHL 104 (Austin)

2:30 pm               BREAK

2:45 pm               Chamber Ensembles Concert – SCH (Special event parking in lot 74a. Campus map.)

4-4:30 pm            Commuter pick-up (commuters must return for a 6:30 p.m. concert call)

5:00 pm               Residents Dinner – Nielsen Dining Hall

5:30 pm               Resident Check-out

6:30 pm               Concert Call for Honors Wind Symphony and Symphonic Band Concert (Rehearsal Hall 104)

7:00 pm               Student Gala Performance – NMC (Special event parking in lot 74a.  Campus map.)

8:30 pm              Students dismissed.  Residential student’s luggage pickup from Shindell Choral Hall.

Tear Down & Clean Up